Webflow vs Wordpress
NoCode Development

Webflow vs Wordpress

schedule
6
min
|
event
June 16, 2021

Popularny i sprawdzony w boju Wordpress czy może nowatorskie ale jakże rewelacyjne Webflow? Przed takim wyborem staje ostatnio coraz więcej firm, które potrzebują nowej strony internetowej. Nie da się ukryć, że nowatorska platforma Webflow zyskuje na popularności w zastraszającym tempie i w tym artykule przyjrzymy się dlaczego tak się dzieje. 

Obsługa i maintenance

Zdecydowanie wygodniejszą obsługę zapewnia Webflow. Wynika ona przede wszystkim z braku potrzeby korzystania z wtyczek i pluginów. Wtyczek nie potrzebujemy nawet wówczas, gdy na stronie internetowej planujemy uruchomić sklep. Wygodna jest również sama edycja treści i zdjęć na stronie, która odbywa się bezpośrednio na widoku strony, a nie w panelu administratora, tak jak ma to miejsce w Wordpress. Klikamy w wybrane elementy strony i po prostu je zmieniamy, nie musząc zastanawiać się gdzie dane opcje znajdują się w panelu administratorskim. 

Co więcej, strona działająca na Webflow nie wymaga kompletnie żadnych prac konserwacyjnych i instalowania łatek bezpieczeństwa. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu i nerwów związanych z brakiem kompatybilności pluginów. 

Niestety, utrzymanie strony w Webflow wiąże się z ciut wyższymi opłatami za hosting, które najdotkliwiej odczuwają małe firmy. Dla średnich i większych biznesów koszty Webflow są nieporównywalnie niskie w stosunku do opcji stałego zatrudniania informatyka, zajmującego się obsługą i dopilnowywaniem strony Wordpress. Biorąc pod uwagę to, że w Webflow nasza witryna korzysta z chmury Amazonu i nie posiada limitu na transfer danych, oferta Webflow wygląda jeszcze atrakcyjniej. Warto także pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek niejasności zawsze możemy skorzystać z ogromnej, bardzo przystępnej bazy wiedzy Webflow University. 

Możliwości i funkcjonalność 

Można śmiało stwierdzić, że kwestie wizualne w Webflow ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Aby stworzyć porządną stronę, nie musimy potrafić programować. Z kolei praca z Wordpress wiąże się z koniecznością zatrudnienia profesjonalnego programisty albo z akceptacją ograniczeń narzucanych przez dostępne szablony. Kompromisu możemy poszukiwać jedynie w modyfikacji wspomnianych szablonów. 

Korzystanie z Webflow to prawdziwe projektowanie strony myszką - zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Twórca witryny ma pełną kontrolę nad układem grafiki oraz zawartością strony, czego niestety brakuje w przypadku Wordpress.

Jednak nie pod każdym względem wygrywa Webflow. Mowa tutaj zwłaszcza o kwestiach rozbudowy o dodatkowe funkcje. W Wordpress dostępne mamy szereg wtyczek, dzięki którym bez większego problemu na naszej stronie możemy uzyskać dowolną funkcjonalność. Weźmy jednak pod uwagę, że Webflow jest znacznie młodszym systemem niż Wordpress i na niektóre funkcje trzeba będzie jeszcze poczekać. 

Natomiast już w tym momencie możemy skorzystać z Webflow API oraz narzędzi nocode, dzięki którym bez znajomości programowania możemy uzyskać wiele naprawdę zaawansowanych funkcji, które nie zostały jeszcze wbudowane w Webflow. 

Szybkość ładowania 

Szybkość to domena stron opartych o Webflow, co potwierdzają testy Google Page Speed. Rezultaty wynikają z dobrze zoptymalizowanego kodu, który Webflow generuje dla nas automatycznie. Nie musimy znać się na programowaniu czy też na optymalizacji kodu, aby stworzyć naprawdę szybko działającą witrynę. 

Z kolei strony oparte o Wordpress są znacznie wolniejsze “out of the box” i użyte szablony czy też pluginy w dużej mierze wpływają na ich płynność działania. Szybkość ładowania Wordpressa możemy oczywiście poprawić, ale nieodzownie wymaga to umiejętności programowania. 

Bezpieczeństwo i stabilność 

Pod względem bezpieczeństwa również wygrywa Webflow. Strony utrzymywane są na serwerach Amazonu, więc nie należy martwić się o awarie czy też chwilowe przeciążenia serwera. W klasycznym hostingu Wordpress z wydajnością bywa różnie, a wielu problemów w tym zakresie możemy spodziewać się zwłaszcza w niskich planach hostingowych. Webflow dba także za nas o kopie bezpieczeństwa, a w pakiecie otrzymujemy certyfikat SSL, który zwiększa zaufanie użytkowników strony. 

Koszty 

Poszukując niższych kosztów, warto wybrać Wordpress. Sam CMS jest darmowy, natomiast opłaty naliczane są jedynie za hosting. Należy pamiętać, że im popularniejsza i rozbudowana strona, tym większe obciążenie serwera, a to pociąga za sobą wzrost kosztów hostingu Wordpress. Jeśli nie potrafimy programować, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z obsługą witryny oraz z naprawami w razie ewentualnych ataków hakerskich. Z kolei Webflow to wyższy koszt, ale w zamian nie musimy martwić się o żadne dodatkowe opłaty.

Mimo, iż najchętniej wykorzystywanym systemem CMS jest Wordpress, w przedstawionym krótkim porównaniu plusów i minusów dwóch najpopularniejszych systemów CMS, wyraźnym faworytem wydaje się Webflow. Warto jednak pamiętać, by każdorazowo wyboru dokonywać w odniesieniu do potrzeb. 


Info o autorze

Webflow vs Wordpress
Michał Czerlikowski

Webflow zmieniło moje życie, teraz niech zmieni twoje! Tworzenie witryn internetowych · Projektowanie witryn internetowych · Optymalizacja wyszukiwarek internetowych (SEO) · Strategia marketingowa · Konsulting biznesowy · Projektowanie graficzne · Marketing cyfrowy

Bądź na bieżąco

Sprawdź inne artykuły

Automatyzacja - nawyk 21 wieku
Automatyzacje

Automatyzacja - nawyk 21 wieku

Ali Aliev

Ali Aliev

Technologie stają się nieodłączną częścią naszego życia. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wejść do centrum handlowego i po chwili zapomnieć cel swojej wizyty? Nic dziwnego. Centra handlowe są celowo projektowane, tak abyś zobaczył jak najwięcej produktów, których nie potrzebujesz, a następnie je kupił. Z internetem jest podobnie, a nawet gorzej.

Bubble od podstaw
NoCode Development

Bubble od podstaw

Krzysztof Piekarz

Krzysztof Piekarz

Jeśli chcesz tworzyć zaawansowane aplikacje webowe lub nawet natywne bez potrzeby kodowania, Twoim naturalnym wyborem powinien stać się Bubble. Jest to niesamowicie potężne i na ten moment bezkonkurencyjne narzędzie, które posiada ogromną ilość zalet, ale rownież i wad. Zapraszam do artykułu, gdzie sprawdzimy jak wygląda praca z Bubble.

Przejdź na pro

Zapisz się na wczesny dostęp

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
  • Otrzymasz dostęp do serwisu zaraz po jego starcie
  • Abonament w super promocyjnej cenie - oszczędzasz 40%
  • Zniżka obowiązuje przez cały okres aktywności konta
  • Obiecujemy nie spamować Twojej skrzynki mailowej

Zapisanie na listę oznacza akceptację naszej polityki prywatności.
Możesz wypisać się w każdej chwili.